UWAŻA SIĘ, ŻE HOMEOPATIA

Istnieje wciąż wiele utartych poglądów na temat homeopatii; stereotypy te są powielane z powodu nieznajomości metody terapeutycznej oraz roli w praktyce lekarskiej.
 

Oddzielmy prawdę od fałszu!

 

1.Uważa się, że "homeopatia to medycyna oparta na roślinach"

FAŁSZ I PRAWDA

Homeopatia bywa często mylona z fitoterapią, która działa tylko w oparciu o właściwości lecznicze roślin. W homeopatii wykorzystuje się substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.

Istotna cecha wyróżniająca homeopatię to fakt, że surowiec (roślinny, zwierzęcy lub mineralny) poddaje się rozcieńczeniu i dynamizacji w celu stosowania w bardzo małych dawkach. Stąd pochodzi popularne powiedzenie: „dawka homeopatyczna".

2.Uważa się, że "tylko lekarz homeopata może przepisywać leki homeopatyczne"

FAŁSZ

Homeopaci to lekarze, którzy po ukończeniu studiów medycznych postanowili przejść specjalistyczne szkolenie z homeopatii.
Obecnie nie tylko specjaliści homeopaci, lecz także liczne grono innych lekarzy stosuje homeopatię w praktyce, lecząc pacjentów: są wśród nich interniści, pediatrzy, ginekolodzy, chirurdzy, dentyści i inni.
Farmaceuci mają również istotną rolę w rekomendacji leków homeopatycznych pacjentom. W Polsce także położne mają prawo przepisywania niektórych leków. To ważne szczególnie w okresie opieki okołoporodowej kiedy skuteczność leków homeopatycznych przy jednoczesnym braku stwierdzenia skutków ubocznych jest najważniejsza.

3.Uważa się, że “homeopatia jest przedmiotem badań klinicznych?”

PRAWDA

Homeopatia powstała w wyniku badań i pozostaje zawsze w centrum nauki.
Badania w homeopatii prowadzi się bardzo aktywnie w wielu obszarach, takich jak badania podstawowe oraz kliniczne. W sumie w wiodących czasopismach naukowych opublikowano ponad 6000 prac; są one dostępne w Pubmed(1), głównej bazie publikacji naukowych na świecie.
Przeprowadzono także wiele badań klinicznych, w tym projekty spełniające najwyższe standardy: badania kliniczne randomizowane kontrolowane vs placebo. Potwierdzają one skuteczność leków homeopatycznych w różnych zachorowaniach. Na przykład, badanie przeprowadzone w 2019 r. na pacjentach chorujących na astmę wykazało, że leki homeopatyczne stosowane jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej poprawiają jakość oddychania u tych pacjentów(2).

4.Uważa się, że "trzeba dużo czasu, aby homeopatia zadziałała"

FAŁSZ I PRAWDA

Jedną z zalet homeopatii jest możliwość stosowania jej w zachorowaniach ostrych (pojawiających się nagle i sporadycznie) oraz przewlekłych (regularnie nawracających).
W przypadkach ostrych lekarz przepisuje leki  homeopatyczne do przyjmowania przez krótki czas (kilka godzin lub kilka dni), aby objawy szybko ustąpiły.
W chorobach przewlekłych lekarz przepisuje leczenie homeopatyczne trwające dłużej (kilka tygodni) w celu zredukowania intensywności i częstości ataków choroby u pacjenta; dotyczy to takich przypadków, jak katar sienny, przewlekłe zapalenie zatok, egzema, opryszczka itp. 

5.Uważa się, że "granulek lepiej nie podawać niemowlętom, gdyż mogą się nimi zakrztusić"

FAŁSZ

Leki homeopatyczne można stosować w każdym wieku, jednak u niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze ssać granulek, istnieje ryzyko zakrztuszenia się. Dlatego w przypadku najmłodszych zaleca się rozpuszczenie granulek w około 5 - 10 ml wody i podawanie leku w postaci płynnej, najlepiej w butelce do karmienia lub łyżeczką. W ten sposób można podawać leki homeopatyczne także starszym dzieciom lub osobom, które mają problemy z przyjęciem doustnym leków w postaci stałej. Do rozpuszczania leków homeopatycznych używamy zwykłej, przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.

6.Uważa się, że “homeopatia to leki”

PRAWDA
Praktykowanie homeopatii polega właśnie na doborze odpowiedniego leku homeopatycznego w celu wyleczenia choroby lub objawu.
Dodatkowo leki Boiron posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydane przez odpowiednie władze. Status leku to gwarancja jakości, dzięki której zarówno lekarze i farmaceuci, jak i pacjenci mają pewność , że stosują produkty godne zaufania (podlegające normom, kontroli farmaceutycznej, certyfikacji itp.)
Podobnie jak w przypadku każdego leku, lekarz lub farmaceuta ma znaczącą rolę w zapewnieniu prawidłowego stosowania leków homeopatycznych. Poproś ich o poradę.

7.Uważa się, że "granulki zawierają cukier, więc są przeciwwskazane w cukrzycy"

FAŁSZ

Prawdą jest to, że granulki są wytwarzane na bazie cukru (sacharozy i laktozy), natomiast ilość cukru, jaką pacjent przyjmuje w jednej dawce (5 granulek) jest tak znikoma, że nie jest w stanie w znaczący sposób podnieść stężenia glukozy we krwi. Trudno byłoby nawet obliczyć dawkę insuliny, która zrównoważyłaby tak małą ilość cukru. Dla przykładu: zażywanie leku homeopatycznego nawet 4 razy dziennie, a więc w ilości 20 granulek, odpowiada w sumie ilości zaledwie 1/5 kostki cukru.

8.Uważa się, że "w homeopatii dawkowanie leków jest takie samo u dzieci, jak u dorosłych"

PRAWDA
W homeopatii przepisane leczenie może różnić się w zależności od pacjenta, jego profilu, historii medycznej oraz występujących objawów: różni pacjenci mogą więc otrzymać różne leki na tę samą chorobę.
Natomiast ilość granulek lub mikrogranulek do przyjęcia jest taka sama bez względu na wagę i wiek, zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka lub zwierzęcia (zwykle 5 granulek lub 1 doza mikrogranulek w każdej dawce).

9.Uważa się, że "leków homeopatycznych nie należy dotykać palcami"

FAŁSZ

Dotykanie palcami leków homeopatycznych w granulkach nie wpływa w żaden sposób na ich jakość ani na oczekiwaną skuteczność.
Jednakże ze względów higienicznych (wiele chorób przenosi się przez ręce) preferowane jest używanie "granulkomierza", który ułatwia przyjmowanie granulek bez konieczności ich dotykania.

Funkcję granulkomierza” spełnia nakrętka opakowania. Dzięki temu można odmierzyć pożądaną ilość granulek i zastosować bezpośrednio z nakrętki, co gwarantuje higieniczną i właściwą aplikację w każdej sytuacji.

10.Uważa się, że "mięty i kawy nie należy łączyć z lekami homeopatycznymi"

FAŁSZ

Zaleca się przyjmowanie leków homeopatycznych do pustej i czystej jamy ustnej, w miarę możliwości pomiędzy posiłkami.
Spożywanie mięty i kawy w pewnych odstępach czasowych od przyjmowania leków homeopatycznych nie wpływa na skuteczność przepisanego leczenia. 

1- PubMed 2- Qutubuddin M, Singh S, Nayak C et al. Efficacy of individualized homeopathy in bronchial asthma in adults: Double-blind, randomized, placebo-controlled, clinical trial in the context of usual care. Advances in Integrative Medicine. 2019;58-65

Udostępnij :

Facebook
Linkedin
test@tes.fr
ok