logo boiron

Arnica

Historia arniki nierozerwalnie wiąże się z historią medycyny. To roślina o wielu dobroczynnych właściwościach leczniczych.

Arnika górska szczyci się tak rozlicznymi zaletami leczniczymi, że prawdziwie zasługuje na nasze wielkie uznanie i szacunek. Dobroczynne właściwości Arniki są znane od wieków. Boiron dokłada wszelkich starań, aby je właściwie utrzymywać i móc zaoferować w trosce o zdrowie. Począwszy od etapu uprawy, poprzez zbiór roślin, aż do przetworzenia ich w cenny produkt leczniczy.

Arnika

Działanie lecznicze znane od starożytności

Historia arniki nierozerwalnie wiąże się z historią medycyny. Wskazania do jej zastosowania, opisane w farmakopei, datuje się na czasy starożytnej Grecji, a dokładnie na pierwszy wiek naszej ery. Rośliną, którą lekarz i botanik Dioscorides nazywał “alcimos” była właśnie arnika górska. “Alcimos” w języku greckim oznacza „dobroczynny”. Od tego czasu liczne zalety terapeutyczne arniki sprawiły, że stała się ona jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin leczniczych, w szczególności w  łagodzeniu bólów mięśniowych, ze względu na dużą zawartość składników aktywnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jednak to nie jest jej jedyna zaleta, gdyż arnika posiada jeszcze wiele innych właściwości. (1)(2)

Arnika: roślina o wielu dobroczynnych właściwościach

Skuteczność działania arniki wynika z obecności w jej składzie aż 150 substancji czynnych o wszechstronnym działaniu leczniczym. Dlatego na pytanie « Kiedy stosować arnikę ? » można udzielić wielu odpowiedzi. Przede wszystkim arnika posiada trzy główne właściwości: działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące. Jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, zmniejszającym napięcie mięśni. Może być bardzo skuteczna w łagodzeniu siniaków. Uśmierza bóle stawów oraz bóle związane z chorobą zwyrodnieniową. A to jeszcze nie wszystko. Arnika jest silnym przeciwutleniaczem, przyspiesza gojenie, wpływa ochronnie na naczynia krwionośne, działa wenotonicznie i ma wiele innych zalet. (3)(4)

Poznaj bliżej Arnikę Boiron

Zbiory arniki

Gdzie rośnie Arnika górska?

Arnika górska, czy też Arnica montana – zwana również kupalnikiem górskim – to wieloletnia roślina rosnąca na górskich łąkach położonych na wysokości co najmniej 800 m n.p.m. Dojrzałe rośliny osiągają wysokość 60 cm, a ich kwiatostany mają średnicę 5-6 cm. Można je rozpoznać po żółto-pomarańczowym kolorze. Arnika górska występuje głównie w Europie. Inne odmiany arniki można spotkać w południowej Rosji i w niektórych stanach Ameryki Północnej. We Francji jest pospolita w Pirenejach, Masywie Centralnym, Aveyron, Ardenach, Wogezach i, oczywiście, u podnóża Alp. (7)

arnica label

Zrównoważone zbiory

Cały proces uprawy i zbioru arniki służy zachowaniu jak największej dbałości zarówno o roślinę, jak i o bioróżnorodność. W tym celu zostały określone zasady dobrej praktyki, towarzyszącej zbiorom arniki. Ustanawiają one, że zbiór musi odbywać się ręcznie, w sposób odpowiedzialny i tylko w okresie kwitnienia, przypadającym na czerwiec i lipiec. Co więcej, Boiron współpracuje z profesjonalnymi zbieraczami, którzy wiedzą jak zachować ciągłość wzrostu i rozwoju arniki, nie usuwając całej rośliny oraz uważając, aby nie wyrywać podziemnych części łodyg ani nie zbierać roślin owocujących. Aby jeszcze bardziej chronić arnikę rosnącą w stanie dzikim, pozyskujemy ją głównie z upraw, w szczególności z upraw ekologicznych. W 2021 roku aż 91% użytych przez nas roślin pochodziło z takich właśnie upraw.

Największą moc kryją świeże rośliny

W laboratoriach Boiron szacunek dla arniki to szacunek dla korzyści płynących z zawartych w niej składników aktywnych. Dlatego stosujemy wyłącznie świeże rośliny w całości, zebrane w pełni kwitnienia. Rośliny trafiają do naszych laboratoriów w ciągu 72 godzin od momentu zebrania. Rygorystyczne kontrole prowadzone na miejscu zapewniają, że rośliny wykazują należytą jakość i wilgotność i nie wykazują radioaktywności. Rośliny poddawane są również analizom fitochemicznym. Jeśli wszystkie wyniki są prawidłowe i potwierdzają dobrą jakość produktu, można rozpocząć etap przetwarzania. Na zakończenie procesu produkcyjnego każda partia wyciągu z arniki jest kontrolowana zgodnie ze specyfikacją francuskiej Farmakopei w celu zagwarantowania jakości i skuteczności produktu.

Dr Khalil Taoubi

Dobroczynne działanie arniki na siniaki, kontuzje, obrzęki i bóle mięśni są znane od bardzo dawna. Również dziś korzystamy z jej niezwykłych właściwości przeciwzapalnych, przeciwutleniających, chroniących naczynia, wenotonicznych, przeciwdrobnoustrojowych oraz przeciwzakrzepowych.

Dr Khalil Taoubi – doradca naukowy Boiron

Mélina Robert Michon

Arnika to mój nieodłączny, codzienny towarzysz. Dzielnie wspiera mnie w walce o jak najwyższe sportowe wyniki. Pomaga nie tylko mnie, ale także moim dzieciom w codziennych bolączkach.

Mélina Robert Michon – francuska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie dyskiem

Z punktu widzenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła stosowanie arniki jako « tradycyjnej » metody leczenia do stosowania miejscowego na „ból i stany zapalne spowodowane drobnymi stłuczeniami i wypadkami (siniaki, krwiaki)” a także w „leczeniu miejscowych stanów zapalnych, ukąszeń owadów i powierzchownego zapalenia żył (obecność zakrzepu krwi w żyle znajdującego się tuż pod skórą, takiego jak np. żylaki).” (8)

(1) Wichtl M, Anton R. Plantes thérapeutiques (Therapeutic Plants). Ed. Tec & Doc – EM inter, 1999, 47-51. Eymard L. –

(2) Arnica montana, de nos grands-mères à nos comptoirs, (Arnica montana, from grandma to pharmacy), Pharmacy thesis, Marseille, 2017.

(3) Pinkas M., Pinchon T.M. Arnica montana L. (Asteraceae); in Cornillot: Acupuncture & Médecine traditionnelle chinoise, Phytothérapie & Aromathérapie, Homéopathie (Acupuncture & Traditional Chinese Medicine, Phytotherapy & Aromatherapy, Homeopathy). Ed. Fison-Roche, 1996, 77-83.

(4) Hänsel R., Keller K., Rimpler H., Schneider G. Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis 5. Auflage. Springer Verlag, Berlin, 1992, Band 4: Drogen A-D, 345.

(5) Pinkas M., Pinchon T.M. Arnica montana L. (Asteraceae); in Cornillot: Acupuncture & Médecine traditionnelle chinoise, Phytothérapie & Aromathérapie, Homéopathie (Acupuncture & Traditional Chinese Medicine, Phytotherapy & Aromatherapy, Homeopathy). Ed. Fison-Roche, 1996, 77-83.

(6) Hänsel R., Keller K., Rimpler H., Schneider G. Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis 5. Auflage. Springer Verlag, Berlin, 1992, Band 4: Drogen A-D, 345.

(7) Tutin T.G., Heywood V.H., Burges N.A. et al. (1976) - Flora Europea - Cambridge University Press (G.B.)

(8) WHO monograph, ARNICA – 2007: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=3&isAllowed=y page 89