logo boiron

Valeriana

Kozłek to źródło dobrego samopoczucia. Stosuje się go w stanach niepokoju lub zaburzeń snu.

Kozłek lekarski czyli waleriana znany jest również pod nazwą „kocimiętki”. Stosuje się go w stanach niepokoju lub zaburzeń snu. W Boiron wykorzystujemy do produkcji leków jedynie świeże rośliny pochodzące z upraw we Francji. To najpewniejszy sposób, aby zagwarantować najwyższą jakość i skuteczność.

valeriana

Roślina lecznicza znana od stuleci

Już w starożytnej Grecji słynni lekarze Hipokrates, Dioscorides i Galen wspominali o skuteczności kozłka lekarskiego w leczeniu bezsenności. Rzymianie stosowali go również w przypadku palpitacji serca lub arytmii. Zdaniem językoznawców nazwa Valeriana jest pochodną łacińskiego czasownika valere, który oznacza „być silnym”. Rdzenni Amerykanie także odkryli uspokajającą moc kozłka. Ucierali wysuszone korzenie rośliny na proszek, który podawali choremu w przypadku drgawek padaczkowych. Do dziś kozłek lekarski jest przedmiotem wielu badań, gdyż nie są znane jeszcze wszystkie jego zalety.

Gdzie można znaleźć kozłka lekarskiego?

Kozłek lekarski, znany również jako kocimiętka lub „lekarstwo na wszystko”, jest rośliną zielną rosnącą na wilgotnych glebach. Możemy go spotkać, spacerując wzdłuż strumieni i rzek. Kozłek lekarski występuje również na podmokłych łąkach. W Europie rośnie w regionach o umiarkowanym klimacie, na wysokości poniżej 1000 metrów. We Francji kozłek lekarski jest głównie spotykany i uprawiany na wschodzie kraju.

kozłek lekarski

Jak rozpoznać kozłka lekarskiego?

Kozłek lekarski ma wydrążone, rowkowane łodygi, które wznoszą się średnio na wysokość do 1 metra, choć czasami dorastają nawet do 2 metrów. Kozłka można również rozpoznać po dużych, białych lub jasnoróżowych kwiatostanach na szczycie łodygi. Świeża roślina nie wydziela zapachu. Dopiero po zmiażdżeniu korzeni, pojawia się charakterystyczny aromat waleriany, który od zawsze przyciąga koty, jego odurzające działanie przyczynia się do ich dobrego samopoczucia.

valeriana

Zalety kozłka lekarskiego

Na pytanie „Kiedy stosować kozłek lekarski?” pierwsza odpowiedź brzmi: w walce z bezsennością, zwłaszcza w przypadku zaburzeń snu na tle nerwowym. Kłącze i korzenie kozłka lekarskiego zawierają wiele aktywnych składników, w tym irydoidy, które działają uspokajająco, wspomagająco przy problemach ze snem oraz wyciszają kołatanie serca. Świeży korzeń waleriany jest wpisany do francuskiej Farmakopei jako surowiec do przygotowywania leków homeopatycznych.

Z punktu widzenia WHO

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) kozłek lekarski jest „łagodnym środkiem uspokajającym, głównie w przypadku bezsenności na tle lękowym." WHO docenia pozytywny wpływ kozłka lekarskiego na jakość snu, w szczególności w fazach snu lekkiego1.

(1) https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/42052/9789241547024_eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y%20page%2089, page 267