logo boiron
Podrażnienia skóy

Pomoc w podrażnieniach skóry

Dermatologia
Czas na czytanie: 5 min

Sucha skóra dłoni, pękające pięty i opuszki palców, otarcia. Na podrażnienia warto wybierać produkty naturalne i bezpieczne. Sprawdź jak sobie z nimi radzić.

Przedwiośnie jest trudnym okresem nie tylko ze względu na ogólne zmęczenie organizmu. Po zimie nasza skóra jest często w nienajlepszej kondycji. Nadal przegrzewane pomieszczenia, ciepłe kaloryfery i wciąż zimowe ubrania, które szczelnie zakrywają całe ciało, sprzyjają nadmiernemu przesuszeniu skóry.

Ponadto w zimnych porach roku nie zawsze chce nam się odpowiednio zadbać o prawidłowe natłuszczanie i nawilżanie skóry, która i tak jest ukryta pod warstwami odzieży. Tymczasem zbyt sucha skóra staje się cieńsza, delikatniejsza oraz bardziej wrażliwa na różnego rodzaju uszkodzenia. Może pojawić się tendencja do pęknięć, uszkodzeń, czy zakażeń w wyniku różnego rodzaju podrażnień. W tym czasie również częściej niż zwykle zmagamy się z suchą skórą dłoni, pękającymi piętami czy przesuszonymi skórkami przy paznokciach.

homeopatia

Jak właściwie zatroszczyć się o skórę?

Czasem nie wystarczy tylko zastosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji suchej i/lub uszkodzonej skóry. Przy różnych podrażnieniach to często za mało, aby właściwe funkcje skóry zostały szybko przywrócone. Poza tym, jeśli mamy do czynienia już z uszkodzeniem, lepiej zastosować preparaty, które mają działanie nie tylko kosmetyczne i łagodzące, ale przede wszystkim lecznicze.

Warto sięgnąć po produkty naturalne, o sprawdzonej skuteczności i bezpieczeństwie działania, którymi są leki homeopatyczne stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie.

Po leki homeopatyczne w postaci granulek sięgnąć najlepiej wtedy, gdy skóra uległa uszkodzeniu i wymaga leczenia. Istnieje szereg preparatów, które pomogą nam uporać się z różnymi skaleczeniami, otarciami i urazami skórnymi.

Co ważne, leki homeopatyczne są bezpieczne i można je zastosować w każdej grupie wiekowej, w tym również u dzieci. Ma to o tyle znaczenie, że to właśnie najmłodszym bardzo często przydarzają się bolesne zranienia i przecięcia. W tym przypadku zastosowanie leków homeopatycznych ma taką przewagę nad innymi lekami, że nie powoduje dodatkowych nieprzyjemnych doznań, jak np. pieczenie skóry po zdezynfekowaniu wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym.

Dobrze jest zatem mieć zestaw odpowiednich preparatów w domowej apteczce, aby w razie potrzeby szybko skorzystać z ich dobroczynnego działania. Im szybciej podamy lek, tym prędzej ranka się zagoi.

Domowa apteczka

Z najważniejszych preparatów, które możemy stosować w leczeniu uszkodzeń i podrażnień skóry należy wymienić między innymi:

homeopatia

Calendula officinalis – zalecana przy wszelkich powierzchniowych oraz głębszych skaleczeniach. Wskazaniem do jej zastosowania są różnego rodzaju płytkie rany, rany szarpane, rany z towarzyszącym uczuciem pieczenia, rany otwarte, ze stanem zapalnym, z zaczerwienieniem i bólem. Nie tylko leczy, lecz także zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i zapaleniu. Przyspiesza granulację, gojenie się rany oraz ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki.

Arnica montana – najczęściej stosowana przy różnego rodzaju urazach. Podaje się ją w następstwie rozmaitych zranień, skaleczeń, upadków, kontuzji, zwichnięć, skręceń, złamań, siniaków, krwiaków i stłuczeń, a także po zabiegach chirurgicznych i operacjach.

Hypericum perforatum –zalecane między innymi w takich sytuacjach jak: stłuczenia, zgniecenie lub zmiażdżenie kończyny, naderwanie paznokcia, pogryzienie, czy rana od ostrego narzędzia.

Ledum palustre – głównym wskazaniem do jego zastosowania są szczególnie rany kłute (od ukłucia np. gwoździem, kolcem, szpikulcem, nożem). Warto po niego sięgnąć również w przypadku sińców pourazowych, ugryzień, ukąszeń, stłuczeń z krwawymi podbiegnięciami (np. limo pod okiem) oraz innych pourazowych wybroczyn.

Staphysagria –można ją podać uzupełniająco w przypadku ran ciętych (np. po przecięciu nożem, cięcie po operacji, cesarskie cięcie); działa przeciwbólowo i przyspiesza gojenie się przeciętej tkanki.

Działaj na zewnątrz - maść na uszkodzoną skórę

Oprócz leków homeopatycznych do użytku wewnętrznego, warto również uzupełnić leczenie maścią do stosowania zewnętrznego – bezpośrednio na chore miejsca na skórze. W jej skład wchodzą leki ułatwiające gojenie i działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i odkażająco. Maść ta wykazuje kompleksowe działanie na drobne, miejscowe uszkodzenia skóry i naskórka. Działa antyseptycznie, przyspiesza gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek, a także zapobiega zakażeniom bakteryjnym.

Zalecana jest w sytuacjach, w który mamy do czynienia z uszkodzeniami skóry i naskórka, jak wszelkie otarcia, zadrapania, podrażnienia, zadarte skórki, skaleczenia oraz pęknięcia skóry. Przyda się więc zawsze w przypadku takich dolegliwości jak:

ręce

Suche skórki przy paznokciach – które często skubiemy, gryziemy lub zadrapujemy, co skutkuje powstawaniem drobnych, lecz niezmiernie bolesnych ranek. Zadarte skórki mogą być efektem obgryzania paznokci, przesuszenia rąk po zimie czy też niewłaściwie wykonanego zabiegu kosmetycznego. Ranki bolą, drażnią i nie chcą się goić, ponieważ dłonie ciągle są narażone na mycie, kontakt z detergentami i środkami czystości, a także na zimno i wiatr. Zadarte skórki nie tylko źle się goją i wyglądają nieestetycznie, lecz również grożą zakażeniem. Może się wdać przez nie infekcja grzybicza lub bakteryjna. Warto wówczas smarować je przyspieszającą gojenie maścią, która zapobiega zakażeniom, a do tego zastosować doustnie Calendula officinalis.

Podrażniony od kataru nos – ta dolegliwość występuje powszechnie w przypadku, gdy dokucza nam wodnisty i podrażniający wyciek z nosa. Pojawia się zarówno w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, przebiegających z obecnością kataru, jak również u osób, które cierpią na katar alergiczny, sienny. Wiosną alergicy już zaczynają odczuwać objawy pierwszych uczuleń, zatem warto zaopatrzyć się w leki homeopatyczne w granulkach, które złagodzą symptomy samej alergii, a także w maść, która pomoże zagoić bolesne i podrażnione (od kataru, ale też od ciągłego używania chusteczek do nosa) okolice nosa.

stopy

Zadrapania – wszelkiego rodzaju zadrapania i otarcia są również wskazaniem do zastosowania zewnętrznego antyseptycznej i gojącej maści. Możemy bezpiecznie ją zastosować w takich sytuacjach jak np. zadrapanie przez kota, skaleczenie przy goleniu, otarcie naskórka, otarcie stopy wskutek zmiany obuwia i innego rodzaju pomniejsze skaleczenia i uszkodzenia skóry.

Pęknięcia skóry na stopach – wynikające często z silnego przesuszenia stóp w okresie zimowym. Wysuszenie i brak właściwej pielęgnacji sprzyja pękaniu i twardnieniu skóry na piętach i ogólnie na całych stopach. W takiej sytuacji regularne stosowanie maści oraz uzupełnienie jej działania lekami doustnymi pomoże w szybszym gojeniu się i regeneracji skóry.

Suche ręce – mnóstwo osób skarży się na suche, zaczerwienione i bardziej wrażliwe po zimie dłonie. Smarujemy je nieustannie różnymi kremami, które jednak pomagają tylko na krótko, a po chwili suchość i spierzchnięcie powraca. Skóra dłoni staje się bardziej podatna na urazy, staje się delikatna, często szorstka i cienka, z tendencją do łatwego pękania. Dobrze jest wtedy zastosować maść, która ma również działanie lecznicze i zadziała tutaj antyseptycznie i gojąco.

Homeopatia – zawsze pod ręką

Jak widać, leki homeopatyczne mogą przyjść z pomocą w wielu sytuacjach. Działają nie tylko na dolegliwości wewnętrzne, lecz pomagają także w różnych przypadłościach zewnętrznych, dotyczących skóry i naskórka. Aby jak najlepiej nam służyły, powinny być zawsze pod ręką. Dobrze więc, jeśli zarówno kilka tubek z granulkami, jak i poręczna, niewielka tubka maści będą stanowiły stały element wyposażenia naszych apteczek oraz torebek.