logo boiron
rozdrażnienie

Stres, nerwowość, rozdrażnienie? Jak zadbać o swój dobrostan w dzisiejszych czasach?

Stres & sen
Czas na czytanie: 5 min
Powrót do artykułów

Coraz częściej i coraz więcej osób skarży się na wszechobecny stres. Potrzebne są nam sposoby na skuteczne radzenie sobie w trudnych sytuacjach i zadbanie o to, aby stres nie przełożył się nadmiernie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Coraz częściej i coraz więcej osób skarży się na wszechobecny stres. Stresuje nas przede wszystkim praca, ale również szkoła, relacje międzyludzkie, problemy w partnerstwie, kłopoty zarówno z małymi, ale także z dorastającymi dziećmi. Stresują się nie tylko dorośli. Niestety coraz więcej dzieci i nastolatków również ma problemy związane z nadmiernym napięciem nerwowym.

stres

Jak rozpoznać stres?

Objawy stresu obejmują swoim zasięgiem przede wszystkim zaburzenia typowo o podłożu emocjonalnym (objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego), czyli irytację, nadpobudliwość, smutek, zmęczenie, zdenerwowanie, czy nadmierne rozdrażnienie. Równie często jednak symptomami stresu są też dolegliwości somatyczne, czyli te związane z ciałem i jego reakcjami (objawy ze strony wegetatywnego układu nerwowego).

Jeśli chodzi o objawy fizyczne, to najczęściej zmagamy się z takimi jak: rozmaite dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, bóle żołądka, uczucie ucisku w okolicy żołądka, nerwowa biegunka lub częste oddawanie moczu, bóle głowy. Powszechne są też dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, jak np. kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszone tętno. Stres może również być przyczyną nadmiernego zmęczenia na poziomie intelektualnym, powodować problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia procesów poznawczych, trudności w nauce.

Ewidentnie potrzebne są nam sposoby na skuteczne radzenie sobie w trudnych sytuacjach i zadbanie o to, aby stres nie przełożył się nadmiernie na nasze samopoczucie i zdrowie.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Najlepiej naturalnie. Istnieje wiele naturalnych sposobów na opanowanie objawów zarówno ze strony ośrodkowego, jak i obwodowego systemu nerwowego. Warto sięgnąć po metody naturalne chociażby z tego względu, że potrzebujemy uniwersalnych produktów uspokajających i wyciszających, które można stosować u dorosłych oraz u dzieci.

melisa

Naturalne leki pochodzenia roślinnego

W stresie dobrze się sprawdzają preparaty na bazie wyciągów z roślin o działaniu uspokajającym. Możemy skorzystać z takich ziół jak melisa lekarska, męczennica, lawenda, szyszki chmielu, czy kozłek lekarski (bardziej znany jako waleriana). Można przygotować z nich ciepłe napary do picia, ale dostępne są również gotowe preparaty w postaci kropli, tabletek, kapsułek oraz herbatek typu fix.

Nie u każdego jednak można bezpiecznie zastosować leki roślinne. Pomimo, że pochodzą z natury, niektórych nie powinno się podawać dzieciom, nawet do 12 roku życia. Czasem, paradoksalnie, nie możemy po nie sięgnąć właśnie dlatego, że mogą uspokoić nas „za bardzo”. Jest tak np. w sytuacjach przed egzaminami lub ważnymi wystąpieniami publicznymi. Denerwujemy się i potrzebujemy leku na uspokojenie, ale z drugiej strony nie możemy za bardzo otępić zmysłów, ponieważ nie będziemy w stanie należycie się skupić i wykonać swojego zadania. Co wtedy?

kobieta

Naturalne i bezpieczne leki homeopatyczne

Homeopatia jest godną polecenia metodą terapeutyczną nie tylko w przypadku stresu, ale w wielu innych dolegliwościach. Wysoki profil bezpieczeństwa preparatów homeopatycznych sprawia, że są polecane w każdej grupie wiekowej. Można je zastosować nawet u stresujących się przedszkolaków, dzieci szkolnych i nerwowych nastolatków. Co ważne, również kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą bezpiecznie korzystać z produktów homeopatycznych. A wiadomo, że przyszłe mamy także nie są wolne od stresu – obawiają się trudów macierzyństwa, niepokoją przed porodem i tym, co je czeka w nowej sytuacji życiowej. W homeopatii mamy do dyspozycji szereg preparatów, które mogą skutecznie pomóc nam w radzeniu sobie ze stresem na co dzień.

Leki te są dobierane w oparciu o indywidualny sposób reagowania danego pacjenta (czyli w jaki sposób dana osoba radzi lub nie radzi sobie ze stresem), jakie prezentuje objawy pod wpływem stresujących okoliczności oraz przyczynę stresu – czy jest to np. egzamin, rozmowa o pracę, trudna sytuacja życiowa, czy zwykłe problemy i kłopoty dnia codziennego.

W przypadku silnego zdenerwowania przed jakimś ważnym wydarzeniem – może to być sprawdzian w szkole, wystąpienie publiczne, trudne spotkanie, egzamin na prawo jazdy itp. – które powoduje paraliżujący niepokój, zaburzenia koncentracji i bezsenność, warto sięgnąć po gelsemium sempervirens. Jeśli nadmierne napięcie nerwowe powoduje u nas pobudzenie, gonitwę myśli, trudności w skupieniu uwagi oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (ból brzucha, biegunka), pomóc nam może argentum nitricum.

Gdy stres dopada nas w postaci złej wiadomości, która jest dla nas czymś niespodziewanym i wywołuje szok emocjonalny, kołatanie serca, drżenie i silny niepokój, dobrze jest wtedy mieć pod ręką aconitum napellus.

Takie sytuacje życiowe, jak rozstanie z bliską osobą, rozwód, czy jakakolwiek zmiana życiowa, skutkująca tęsknotą za poprzednim życiem bywają wskazaniem do zastosowania ignatia amara. Gdy zaś zaburzenia emocjonalne wynikają z nadmiernej ekscytacji i powodują bezsenność, kłopoty z koncentracją i zmęczenie umysłowe, pomocna może się okazać coffea cruda.

Zawsze jednak preparat homeopatyczny powinien być dobrany przez homeopatę – indywidualnie do potrzeb danej osoby. Taka indywidualna terapia zapewni największą skuteczność leczenia.

rower

Porady na co dzień

Jeśli stres towarzyszy nam codziennie i z różnych przyczyn nie możemy uniknąć stresujących sytuacji, dobrze jest znaleźć swój własny sposób, aby skutecznie go rozładować. Może nam w tym pomóc aktywność fizyczna – czy to będzie intensywny trening na siłowni, czy spokojny spacer w parku lub lesie. Przyroda zazwyczaj bardzo pozytywnie wpływa na nasz nastrój i potrafi oderwać nas od bieżących problemów.

Równie pomocny bywa kontakt z drugą, życzliwą osobą, z którą możemy otwarcie porozmawiać. Współczucie i zrozumienie ze strony drugiego człowieka potrafi w dużym stopniu uwolnić nas od ciężaru trosk i zmartwień.

Jeżeli jednak stres zaburza nasze samopoczucie i dobrostan w stopniu przekraczającym samodzielne sobie z nim poradzenie, lepiej skonsultować się ze specjalistą i podjąć dłuższą i profesjonalnie ukierunkowaną pracę ze sobą.