logo boiron
arnica montana

Arnika górska i jej właściwości lecznicze

Pozostałe
Czas na czytanie: 5 min

Ze względu na liczne właściwości terapeutyczne, Arnika górska jest niezwykle cenioną rośliną leczniczą. Poznaj jej działanie i w jakich sytuacjach warto ją zastosować.

Arnika górska to roślina kwitnąca, która cechuje się ładnymi kwiatami o intensywnej, żółtopomarańczowej barwie. Jest dość rzadką rośliną występującą na terenach górskich, najczęściej w krajach Europy południowej. Niekiedy można spotkać ją także w polskich Sudetach, Bieszczadach czy Górach Świętokrzyskich.

Arnika górska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Nie wolno jej zrywać na własną rękę. Na potrzeby ziołolecznictwa jest uprawiana lub zbierana na ściśle określonych warunkach przez wykwalifikowanych zbieraczy. Ze względu na liczne właściwości terapeutyczne, Arnika górska jest bardzo cenioną rośliną leczniczą.

W homeopatii Arnika górska znana jest pod swoją łacińską nazwą: Arnica montana.

Arnica montana jest dostępna w postaci homeopatycznych granulek, które zażywa się doustnie oraz w postaci żelu na stłuczenia, siniaki i krwiaki przeznaczonego do użytku zewnętrznego.

Właściwości lecznicze Arniki górskiej

Arnika montana to bardzo wszechstronny i przydatny na co dzień lek. Jej aktywność leczniczą zapewnia obecność licznych związków biologicznie czynnych, które wykazują między innymi działanie:

  • przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • przeciwobrzękowe
  • przeciwbakteryjne
  • ułatwiające szybsze gojenie się i regenerację uszkodzonych tkanek po urazie
  • usprawniające krążenie żylne i wpływające korzystnie na stan naczyń krwionośnych
  • zapobiegające krwawieniom
  • przyspieszające wchłanianie się wybroczyn i siniaków

W związku z tak szerokim obszarem działania, Arnica montana jest cennym i skutecznym lekiem, po który możemy sięgnąć w wielu dolegliwościach.

arnica

Zastosowanie Arniki górskiej wewnętrznie

Lek doustny Arnica montana ma szereg wskazań do zastosowania. Z najważniejszych można wymienić między innymi:

  • wszystkie typy urazów – upadki, wypadki, rany, kontuzje, złamania, stłuczenia, siniaki, krwiaki, wybroczyny, wszelkie dolegliwości wywołane i związane z urazem, którym towarzyszy ból, obrzęk, krwawienie i stan zapalny
  • leczenie przed- i pooperacyjne – ponieważ każda operacja lub zabieg przebiegający z uszkodzeniem powłok ciała jest dla organizmu urazem
  • krwawienia – w których Arnika odgrywa rolę leku działającego ochronnie na ściany naczyń krwionośnych
  • zmęczenie mięśniowe – jako konsekwencja wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub po wysiłku fizycznym prowadzącym do wystąpienia rozbicia mięśniowego i tzw. zakwasów.
  • chrypka u osób dużo operujących głosem – w wyniku nadwerężenia i urazu strun głosowych
  • zmiany w obrębie naczyń włosowatych – takie jak np. nadmierna kruchość naczyń, wylewy w oku, wynaczynienia i siniaki pojawiające się pod wpływem urazu, czy popękane naczynka krwionośne
  • bolesne żylaki – zarówno te dotyczące kończyn dolnych, jak i żylaki odbytu (hemoroidy)
  • stany gorączkowe – szczególnie w sytuacji gdy mamy do czynienia z rozbiciem mięśniowym, bólami mięśni, gorączką i odczuciem ogólnego połamania (jak np. w przebiegu grypy)
siniaki

Zastosowanie Arniki górskiej zewnętrznie

Arnika górska znalazła równie szerokie zastosowanie w leku do użytku zewnętrznego – w postaci żelu aplikowanego na chore miejsca. Żel na stłuczenia z arniką jest doskonałym remedium na wszelkiego rodzaju urazy oraz na:

  • ból mięśni – gdy dokuczają nam np. zakwasy, bóle mięśniowe na różnym tle, odczucie potłuczenia i rozbicia. Wystarczy delikatnie wetrzeć w bolesne miejsca żel z arniki, aby szybko złagodzić dolegliwości bólowe. Żel z Arniką można stosować nie tylko przy bólach mięśniowych spowodowanych urazem, lecz także w bólach reumatycznych.
  • siniaki i krwiaki – Arnika górska szybko potrafi uporać się z siniakami, obrzękami, wybroczynami, krwiakami i stłuczeniami. Stanowi doskonały sposób na siniaki, ponieważ oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego, żel przyjemnie chłodzi obolałe miejsca.
  • ukąszenia owadów – posmarowanie bolesnego i obrzękniętego miejsca żelem z arniki przynosi szybką ulgę i złagodzenie objawów. Lek ten działa tu przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, antyseptycznie i chłodząco.

W wielu dolegliwościach najlepiej jest połączyć użycie zewnętrzne oraz wewnętrzne preparatów z arniką. Jednoczesne zastosowanie żelu wraz z przyjęciem doustnie granulek Arnica montana, przynosi doskonałe efekty. Oba leki uzupełniają się nawzajem, zwiększając skuteczność i szybkość działania.

Niekiedy można zastosować tylko Arnikę doustnie. Należy pamiętać, że w przypadku otwartej rany, silnie uszkodzonego naskórka lub obfitego krwawienia, Arnikę górską można przyjąć tylko w postaci leku homeopatycznego. Nie wolno aplikować arniki zewnętrznie na uszkodzoną skórę!

Natomiast w formie leku homeopatycznego Arnika górska jest całkowicie bezpieczna i może być przyjmowana przez osoby w każdym wieku, w tym małe dzieci. Jest to o tyle istotne, że dzieci bardzo często ulegają rozmaitym urazom, a konwencjonalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą powodować różne skutki uboczne.

Ze względu na silne rozcieńczenie substancji wyjściowej Arnica montana w leku homeopatyczny, nie powoduje ona działań niepożądanych. Produkt ten nie wchodzi również w interakcje z innymi lekami i może być stosowany komplementarnie z innymi metodami terapeutycznymi.